Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 12191387



*

nr 1219 1387


Ossian Elgström

(1883-1950), Sverige


Etsning, "Koljok blöder näsblod". Motivet: 28x21


Ossian Elgström, svensk målare född 1883, död 1950.

Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 26 november 2018
kl 20:49:57



  • Konstnär/Designer

Ossian Elgström

Ossian Elgström, svensk målare född 1883, död 1950.

Läs mer om Ossian Elgström
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsning etsningar grafik ossian elgström svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6573 Etsning
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Signerad, num..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:28
  • 6436 Etsning
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", oramat l..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:33
  • 6053 Etsning
    Pål Svensson. Signerad, numrerad 22/40. Bladets må..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:19
  • 6006 Etsning
    Pelle Havne (1893-1935), Hästar. Signerad, numrera..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:10
  • 6344 Färgetsning
    Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Från köket". S..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:05
  • 6572 Kopparstick
    Kolorerat, ”Gross-Horn”, 1800-tal. Bildmått: 29x34..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:57




Ladda ner broschyr